Informacje o badaniach dzieci – Wilanów

 Od czerwca do grudnia 2009 w Wilanowie miał miejsce program profilaktyki próchnicy dla przedszkoli i szkół podstawowych.

Program miał na celu ograniczenie występowania próchnicy, chorób przyzębia i zapobieganie urazom zębów u dzieci. Akcja została przeprowadzona z okazji dziesiątej rocznicy działalności Gabinetu Stomatologicznego Trident działającego w Wilanowie przy ulicy Kosiarzy 24a, dzięki współpracy Urzędu Dzielnicy Wilanów oraz dyrektorów szkół i przedszkoli, które wyraziły zainteresowanie udziałem w programie. W programie uczestniczyły dzieci z przedszkola nr 56 „Wesołe Kubusie”, z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 przy ul. Przyczółkowej oraz ze szkoły nr 169 przy ul. Uprawnej.

W pierwszej części programu
odbyły się wizyty lekarzy i higienistek w przedszkolach i szkołach. Młodzi mieszkańcy Wilanowa dowiedzieli się jak zbudowane są zęby, co jest przyczyną próchnicy, jaka jest rola właściwej diety i zabiegów profilaktycznych. Przekaz poparty był demonstracjami na modelach oraz szczegółowym instruktażem prawidłowego mycia zębów. Starsze dzieci otrzymały informacje o konsekwencjach urazów w obrębie głowy, przekonały się o konieczności używania kasków i ochraniaczy na zęby. Z zainteresowaniem słuchały o konsekwencjach modnego ostatnio kolczykowania warg i języka.

Druga część programu
polegała na wizycie dzieci w Gabinecie Stomatologicznym Trident gdzie w sposób przyjazny przedstawiono dzieciom narzędzia i urządzenia, zaprezentowano jak działa unit, autoklaw, kamera wewnątrzustna oraz aparat RTG. Młodsze dzieci mogły przynieść ulubione pluszaki, którym robiły prawdziwe wypełnienia i znieczulenia, przekonując się, że wizyta u dentysty może być bezbolesna. Dzieci, których rodzice wyrazili zgodę, miały wykonane badanie stomatologiczne, którego wyniki zostały opisane i przekazane dyrektorom szkół.

Podsumowanie programu
Gabinet Trident opracował statystykę dostępną poniżej. Przeprowadzono lekcje edukacyjne dla 523 dzieci. Rodzicom wszystkich dzieci – za pośrednictwem szkoły, przedszkola – zaproponowano bezpłatne badanie stomatologiczne. Otrzymano zgody rodziców od 301 dzieci czyli niewiele ponad 57% uczestniczących w lekcjach edukacyjnych.

301 przebadanych dzieci
dzieci zdrowe próchnica łącznie zęby z próchnicą wady zgryzu
dzieci bez próchnicy 1 – 3 zęby z próchnicą 4 – 6 zębów z próchnicą 7 i więcej zębów z próchnicą
27 48 123 84 45 1083 105
9% 16% 41% 28% 15% średnia 3,6 35%

Źródło: analizy własne Małgorzata Dziekańska Gabinet Stomatologiczny Trident

 

Wnioski
Jako autorka programu i jednocześnie lekarz stomatolog z wieloletnią praktyką spodziewałam się, że wynik badań nie będzie optymistyczny. Jednak końcowy rezultat należy uznać za naprawdę niepokojący. Ponad 48% dzieci nie ma w zasadzie świadomości związanej z higieną jamy ustnej, mycia zębów po każdym posiłku. Ponad 15% dzieci to dzieci bardzo zaniedbane, które są kandydatami na bezzębie.. Ponad 35% dzieci ma wady zgryzu, z czego większość to wady nieleczone. Tylko 9% to dzieci stomatologicznie w pełni zdrowe, a 16% to dzieci bez próchnicy. Co charakterystyczne większość z dzieci zdrowych to dzieci o nienagannej higienie jamy ustnej. I myślę, że właśnie to ostatnie spostrzeżenie powinno być podsumowaniem naszej akcji.

Lekarz stomatolog Małgorzata Dziekańska

 

Firma

Witamy na stronie gabinetu stomatologicznego TRIDENT.
Jesteśmy z mieszkańcami Warszawy 25 lat. Przy naszej pomocy w wielu rodzinach już trzecie pokolenie dba o swoje zęby w naszym gabinecie. Dysponujemy procedurami stomatologicznymi dla pacjentów w wieku od lat 3 do 100+. Specjalistyczne szkolenia pozwalają na wdrażanie nowoczesnych i skutecznych metod terapii. Zadowolenie i zaufanie Pacjentów to wyzwanie dopingujące nas do stałego podnoszenia kompetencji i do wyjątkowych starań nie tylko o trwałość , ale i estetykę wykonywanych prac; dobór materiałów wysokiej jakości to trzeci fundament gwarantowanej satysfakcji z efektów leczenia.

Kontakt

Gabinet stomatologiczny TRIDENT
ul. Kosiarzy 24A
02-953 Warszawa
tel./fax: +48 515-116-422, +48 (22) 651-73-68
e-mail: gabinet@trident.waw.pl