Informacje o badaniach dzieci – Wilanów

 Od czerwca do grudnia 2009 w Wilanowie miał miejsce program profilaktyki próchnicy dla przedszkoli i szkół podstawowych.

Program miał na celu ograniczenie występowania próchnicy, chorób przyzębia i zapobieganie urazom zębów u dzieci. Akcja została przeprowadzona z okazji dziesiątej rocznicy działalności Gabinetu Stomatologicznego Trident działającego w Wilanowie przy ulicy Kosiarzy 24a, dzięki współpracy Urzędu Dzielnicy Wilanów oraz dyrektorów szkół i przedszkoli, które wyraziły zainteresowanie udziałem w programie. W programie uczestniczyły dzieci z przedszkola nr 56 „Wesołe Kubusie”, z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 przy ul. Przyczółkowej oraz ze szkoły nr 169 przy ul. Uprawnej.

W pierwszej części programu
odbyły się wizyty lekarzy i higienistek w przedszkolach i szkołach. Młodzi mieszkańcy Wilanowa dowiedzieli się jak zbudowane są zęby, co jest przyczyną próchnicy, jaka jest rola właściwej diety i zabiegów profilaktycznych. Przekaz poparty był demonstracjami na modelach oraz szczegółowym instruktażem prawidłowego mycia zębów. Starsze dzieci otrzymały informacje o konsekwencjach urazów w obrębie głowy, przekonały się o konieczności używania kasków i ochraniaczy na zęby. Z zainteresowaniem słuchały o konsekwencjach modnego ostatnio kolczykowania warg i języka.

Druga część programu
polegała na wizycie dzieci w Gabinecie Stomatologicznym Trident gdzie w sposób przyjazny przedstawiono dzieciom narzędzia i urządzenia, zaprezentowano jak działa unit, autoklaw, kamera wewnątrzustna oraz aparat RTG. Młodsze dzieci mogły przynieść ulubione pluszaki, którym robiły prawdziwe wypełnienia i znieczulenia, przekonując się, że wizyta u dentysty może być bezbolesna. Dzieci, których rodzice wyrazili zgodę, miały wykonane badanie stomatologiczne, którego wyniki zostały opisane i przekazane dyrektorom szkół.

Podsumowanie programu
Gabinet Trident opracował statystykę dostępną poniżej. Przeprowadzono lekcje edukacyjne dla 523 dzieci. Rodzicom wszystkich dzieci – za pośrednictwem szkoły, przedszkola – zaproponowano bezpłatne badanie stomatologiczne. Otrzymano zgody rodziców od 301 dzieci czyli niewiele ponad 57% uczestniczących w lekcjach edukacyjnych.

301 przebadanych dzieci
dzieci zdrowe próchnica łącznie zęby z próchnicą wady zgryzu
dzieci bez próchnicy 1 – 3 zęby z próchnicą 4 – 6 zębów z próchnicą 7 i więcej zębów z próchnicą
27 48 123 84 45 1083 105
9% 16% 41% 28% 15% średnia 3,6 35%

Źródło: analizy własne Małgorzata Dziekańska Gabinet Stomatologiczny Trident

 

Wnioski
Jako autorka programu i jednocześnie lekarz stomatolog z wieloletnią praktyką spodziewałam się, że wynik badań nie będzie optymistyczny. Jednak końcowy rezultat należy uznać za naprawdę niepokojący. Ponad 48% dzieci nie ma w zasadzie świadomości związanej z higieną jamy ustnej, mycia zębów po każdym posiłku. Ponad 15% dzieci to dzieci bardzo zaniedbane, które są kandydatami na bezzębie.. Ponad 35% dzieci ma wady zgryzu, z czego większość to wady nieleczone. Tylko 9% to dzieci stomatologicznie w pełni zdrowe, a 16% to dzieci bez próchnicy. Co charakterystyczne większość z dzieci zdrowych to dzieci o nienagannej higienie jamy ustnej. I myślę, że właśnie to ostatnie spostrzeżenie powinno być podsumowaniem naszej akcji.

Lekarz stomatolog Małgorzata Dziekańska

 

Firma

Witamy na stronie gabinetu stomatologicznego TRIDENT.
Gabinet istnieje od roku 1996.
Zaufanie, jakim obdarzają nas Pacjenci jest dla nas powodem do dumy i motywacją do dalszego doskonalenia zawodowego. Stale podnosimy swoje kwalifikacje, uczestnicząc w specjalistycznych kursach i szkoleniach. Stosujemy skuteczne i sprawdzone metody terapii. Korzystamy z wysokiej jakości materiałów.

Kontakt

Gabinet stomatologiczny TRIDENT
ul. Kosiarzy 24A
02-953 Warszawa
tel./fax: +48 (22) 651-73-68
e-mail: gabinet@trident.waw.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone - Copyright © 2001 - 2018 TRIDENT - Realizacja projektu: Nanotechnic